Robert Greene – Prawa ludzkiej natury
Ilość rozdziałów – 18
Ilość podrozdziałów – 77
Ilość stron – 560
Ilość praw, reguł i porad- niezliczona
Jak często zastanawiamy się „dlaczego on tak postępuje?”, „dlaczego ona zawsze tak reaguje?” czy „co mi strzeliło do głowy, że dokonałem takiego wyboru?”.
Kto by nie chciał przewidywać ludzkich zachowań? Kto z nas by nie chciał zajrzeć w umysł drugiego człowieka? Ba! Czasami nawet zagłębić się w swój własny! Po lekturze tej książki, będziecie w tym mistrzami!
Robert Greene przeprowadza nas przez meandry ludzkiego umysłu i naszych zachowań w bardzo przystępny sposób. W książce oprócz definicji i ich wyjaśnień, znajdziemy także ich zobrazowanie w postaci historii znanych ludzi – możemy zapoznać się z historią Antoniego Czechowa, Michaela Eisnera (prezesa Paramount Pictures) czy Ludwika XVI, a następnie razem z autorem ocenić zachowanie tych bohaterów i na ich podstawie poznać prawa ludzkiej natury.
Poradnik? Podręcznik? Vademecum?
Mimo że książka ma stricte psychologiczny wydźwięk, autor przemyca w niej także wiedzę z socjologii, filozofii, biologii a nawet historii. Przez to książka nie jest męcząca i nie przypomina zwykłego podręcznika do nauk społecznych. Nie jest też poradnikiem, które w ostatnim czasie zalały nasz rynek.
Jest książką, w której wiedza, fakty i ciekawostki przeplatają się dając nam obraz praw jakie rządzą ludzką naturą. Jest książką, którą powinien przeczytać każdy psychologa, aby jeszcze bardziej usystematyzować swoją wiedzę. Jest książką, którą powinien przeczytać każdy, kto na co dzień pracuje z drugim człowiekiem. Jest książką, którą powinien przeczytać każdy, kogo fascynują relacje społeczne.
W sumie, to jest książką, którą powinien przeczytać po prostu każdy. Bo nie ma chyba na świcie człowieka, który nie miałby kontaktu z drugim człowiekiem.
Dla kogo?
Jeśli nie wiecie, czym jest efekt potwierdzenia, projekcja płci kulturowej czy zaraźliwość emocji, lub jesteście ciekawi, jak zachowuje się osoba o typie „zdrowego narcyza”, jak na nasze otoczenie wpływa mowa ciała lub jak wygląda zwyczajowa dynamika grupy – koniecznie sięgnijcie po tę książkę!
A jeśli wiecie – to też sięgnijcie po tę książkę! Na pewno dowiecie się kilku nowych rzeczy!
I choć z początku pozycja ta może przerażać – wielkością, liczbą stron czy chociażby myślami o tym, że tematyka w niej poruszana może być dla nas za ciężka – to te obawy znikają już po pierwszych stronach! Książka ujmuje swoją przystępnością, wciąga tym, że jest tak życiowa, iż podczas jej czytania, przed naszymi oczami stają konkretne osoby i sytuacje z naszego życia, zachęca do dalszego czytania i daje dużo motywacji – do zmiany, do bardziej wnikliwego przyglądania się swojemu otoczeniu i do zmiany nad postrzeganiem wielu fragmentów naszego świata.
Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki Wydawnictwu Sensus, za co bardzo dziękuję.